Андрій Вельгош: «Хочу змінити шкільну освіту в Україні, щоб дітям краще жилося!»

Після школи я навчався на факультеті економіки та фінансів Львівської політехніки. Спеціальність, як то часто буває в Україні, за мене вибрали батьки. І я дуже швидко зрозумів, що цифри та підрахунки — не моє: я неуважний та надто непосидючий. Університет я таки закінчив, але з твердим переконанням, що одержані знання мені ніколи не знадобляться, а дорогоцінний молодечий час згаяно марно!

Одразу після отримання українського диплома бакалавра, я поїхав у Великобританію. Думав — на кілька місяців, а залишився там на 20 років! У рідному Львові я тепер, на жаль, лише гість...

Так от, у Лондоні я пробував себе у багатьох напрямах, аби зрозуміти, що ж мені до душі. Один із найдовших експериментів — нерухомість. Мені так сильно подобалося здавати в оренду та продавати квартири, що я вирішив, що це і є моя "сродна праця", як казав Сковорода. Тому й ідея піти вчитися знову, аби стати професіоналом у цій сфері, здалася цілком природньою.

І я вступив у Вестмінстерський університет на факультет оцінки нерухомості, де, як я пізніше дізнався, навчали оцінювати не комерційний, а фізичний стан будівель, складати ремонтні кошториси, змінювати призначення будівлі, консервувати споруди і т.д. Виявилося, вибір знову неправильний!

Тепер жартую: "У фінансиста один інструмент — калькулятор, а в оцінювача нерухомості три: калькулятор, васервага та рулетка".

І все ж я закінчив і британський університет: не заради професії, бо сюрвейєр — це практично той самий фінансист, тільки на будівництві, а фінанси, як ви вже знаєте — не моє, а заради досвіду!

Та вже десь на курсі 2-му мого навчання у Британії клієнти, яким я знайшов житло, звернулися за порадою у виборі школи для дочки і я допоміг, а коли ще й побачив результат своєї допомоги, то зрозумів, що така робота мені до душі.

Так я пішов навчатися знову! Адже вважав, що не маю морального права працювати у цій сфері, якщо сам не матиму досвіду навчання у британській школі. Довелось приховати дві вищі освіти, щоб рік провчитися у вечірній школі, скласти іспит і здобути британську загальну середню освіту.

З тих пір я уже 10 років допомагаю молодим людям зі вступом до кращих шкіл й університетів Великобританії. Я зумів використати власний подвійний негативним досвід з користю! Але так, на жаль, щастить не всім.

Тому я й заснував освітню компанію "New Horizons Relocation Ltd", яка покликана допомагати учням з усього світу, а особливо з України, робити правильний освітній вибір з першого разу. Як нам вдається знаходити підхожу школу чи університет? Перше на що ми звертаємо увагу — це уподобання, таланти і здібності дитини, далі — вибираємо школу, яка зможе розкрити потенціал конкретної дитини найкраще.

Адже діти часто не мають потрібного досвіду і не уявляють, що їм подобається, а що ні. Відтак не знають, професіоналом в якій царині хочуть і можуть стати. Їм не вистачає необхідної інформації, щоб зробити зважений вибір. А система не сприяє цьому: профілізації в українських школах немає, а університет вибирають за відгуками або рівнем престижу.

В результаті страждають усі: діти, які змушені закінчити університет, аби мати "хоч якийсь диплом", батьки, які бажають для своїх дітей найкращого, але не знають, як допомогти правильно, і викладачі, які приречені працювати з невмотивованими студентами.

Тому я дуже хочу змінити шкільну освіту в Україні, щоб дітям краще жилося! Щоб вони не вивчали дисципліни, які їм ніколи не знадобляться, а потім роками не шукати своє справжнє призначення, як робив це я. Пропрацювавши десятиліття у британській системі освіти, я знаю точно: існує й інший шлях!

Про становлення "New Horizons"

Починати завжди важко! Тим більше у Великобританії, де дуже розвинений інститут рекомендацій: тут з тобою починають розмовляти лише після того, як хтось з індустрії поручиться за тебе.

Перші студенти, яким я допоміг, приїхали на мовні курси. Я домовився зі школою, в якій навчався колись сам. Далі я вже використовував рекомендації цієї мовної школи, аби допомагати наступним клієнтам. Так, крок за кроком, я вибудовував довіру і ділові стосунки з новими школами. Зараз моїми партнерами є представники більшості приватних шкіл Великобританії, деякі навіть стали моїми близькими друзями.

Підбір школи для клієнта спершу займав мінімум тиждень. Мені доводилось телефонувати у британські школи одна за одною і розпитувати про всі умови та навчальні пропозиції, щоб зрозуміти, в якій з них конкретному учню буде найкраще. Факторів багато, близько 30-ти: кількість учнів загалом, скільки українців навчається у школі, які умови проживання, які навчальні програми пропонують, на чому спеціалізуються, які секції можна відвідувати додатково, який рівень ефективності викладачів, не менш важливі й академічні результати учнів школи за останні роки тощо.

Ще важче знайти школу, якщо клієнт має конкретний, дуже вузький запит. Пам’ятаю, якось потрібно було знайти школу з учителем гри на баяні. В Британії баян є дуже екзотичним інструментом, тому пошук тривав кілька тижнів.

Та з плином часу і набутим досвідом, вдалося укласти власну базу шкіл (загалом я відвідав більше, аніж 130 шкіл), також з’явилося розуміння, який заклад на чому спеціалізується, до кого з якими питанням звертатися… Тепер пошук ідеальної школи для клієнта займає набагато менше часу.

Про бажання змінити систему шкільної освіти в Україні

Моя освітня компанія в Британії успішна, з кожним днем вона все більше росте і розвивається. Тому, коли я почув про реформу шкільної освіти в Україні, то зрозумів, що це мій шанс втілити давню мрію: за допомогою свого досвіду адміністратора та численних партнерських зв’язків у Великобританії, створити щось цікаве та корисне в Україні.

Українські школи беруть курс на профілізацію, ведуться розмови про запровадження ліцеїв у старшій школі… Це дуже схоже на те, що вже існує й успішно функціонує в Британії десятиліттями. І мені є що запропонувати українцям у цьому напрямку!

Зараз наші українські діти, на жаль, не витримують конкуренції з підлітками інших європейських країн. Це наслідок пострадянської системи освіти, яка доживає свої останні дні в Україні.

Адже Україна сильно змінилася за останні вісім років і стала готовою до якісних змін в усіх сферах життя, а це неможливо без хорошої освіти. Країні потрібна нова якісна еліта і вона не береться нізвідки! Я впевнений, що українці втомилися від старої неефективної системи освіти, яка сильно гальмує розвиток країни і руйнує мрії про щасливе майбутнє наших дітей.

Якісна освіта як ніколи затребувана в Україні, процес її трансформації потрібно було почати ще "вчора", але, зрештою, ніколи не пізно це зробити! Настав час змінюватися!

Тому я вирішив повернутися на Батьківщину і творити якісні освітні зміни в числі перших. А почати, звісно ж, я вирішив саме зі Львова, міста близького мені особисто, адже я тут виріс, а також — міста європейського, надзвичайно прогресивного і відкритого до світу!

Запрошую всіх, кому не байдуже майбутнє їхній дітей приєднуватися: змінюймо шкільні освіту, а разом з нею й усю Країну разом!